Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός 1-1: Οι ερυθρόλευκοι με τον Χορευτή Χουάνγκ στο ΓΣΠ και όλοι όρθιοι στο πλευρό του Καραϊσάκη.

[ad_1]

Ο Χουάνγκ απάντησε στο 29′ με το γκολ του Γιάνγκα στο 18′, καθώς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 1-1 με τον ΓΣΠ Απόλλων Λεμεσού στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

του Ολυμπιακοί Αγώνες Στο ΓΣΠ στάθηκε για πρώτη φορά σε νοκ άουτ αγώνα με τον Απόλλωνα Λιμαλίμου. Γιουρόπα Λιγκ Τελείωσε 1-1 και η ισοπαλία θα κριθεί σε επτά ημέρες στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο 18′ μέσω του Γιάνγκα.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ ο Χουάνγκ Ινμπόμ στο 29′. Ο Κορεάτης ήταν ο καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων αλλά αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό. Χωρίς όμως κάτι σοβαρό. Ο ρυθμός έπεσε και ο αγώνας έμεινε μέχρι το τέλος.

Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο μαχητών θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (25/8, 22:00) στο στάδιο Φαλέρι για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Θυμίζουμε ότι ο ηττημένος θα αγωνιστεί στην ομάδα του Conference League.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και άνοιξε το γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βακλίκ, μπροστά του ο Μπα και η Σίσσυ. Οι Άβιλα και Ριαμπτσούκ ήταν στο άκρο της άμυνας. Στον Άξονα έπαιξαν οι Κούντε, Ιμπίλα και Χουάνγκ. Ο Zinkernagel και ο Rangelovic κινούνταν στα άκρα με τον Άραβα από ψηλά.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι καλύτεροι παίκτες. Μάλιστα, βρήκαν δίχτυα με τον Πίτα στο 11ο λεπτό. Όταν όμως το γκολ εκτέθηκε, δεν μετρήθηκε. Στο 17′ οι ερυθρόλευκοι σκόραραν. Ο Κούντε αποφάσισε να σουτάρει από απόσταση, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και είχαν καλύτερη κυκλοφορία και μπόρεσαν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό. Το σουτ του Κόουλ από απόσταση χτύπησε στο πόδι του Σισέ καθώς προσπαθούσε να διώξει την μπάλα. Ο Γιάνγκα εκμεταλλεύτηκε την αντεπίθεση και βρέθηκε μπροστά στον Βάσιλιτς και τον νίκησε με 1-0.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και ο Χουάνγκ σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Ο Ολυμπιακός άρχισε σταδιακά να βελτιώνει την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κούντε και ο Χουάνγκ ήταν πολύ δραστήριοι, όπως και οι δύο μπακ, Αβίλα και Ριαμπτσούκ, που συχνά μετακινούνταν προς τα πάνω. Στο 29′ οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν.

Ο Σισέ συνδυάζεται με τον Ριαμπτσούκ από αριστερά. Μολδαβός ΤΗ πάσα του Ινμπόμ Χουάνγκ από τα αριστερά στην περιοχή ελέγχθηκε με το δεξί πόδι και ο Γιοβάνοβιτς έφυγε για να κάνει το 1-1. Ο Κορεάτης σκόραρε στο πρώτο του παιχνίδι κόντρα στους ερυθρόλευκους.

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία δραστηριοτήτων. Μάλιστα στο 43ο λεπτό Η κεφαλιά του Κούντε πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες, το ίδιο και ο Χουάνγκ

Ο Ολυμπιακός τα πήγε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χουάνγκ μπροστά. Στο 53′ ο Ρανγκέλοβιτς είχε καλή ευκαιρία με κεφαλιά από κοντά. Μετά ακολούθησε η πολιορκία των ερυθρόλευκων.

Στο 58′ ο Απόλλων έκανε λάθος και οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με τον Χουάνγκ. Δεξιά τάιζε καλά τον Ραγέλιοβιτς. Αυτός με τη σειρά του κοίταξε τον Αραμπί που μπήκε μπροστά στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 56′ οι Κορεάτες μπήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο και κατέβηκαν στην αμυντική γραμμή, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν με επιτυχία τον Αραμπί και ο Γιοβάνοβιτς την έβγαλε.

Στο 64′ ο Χουάνγκ έχασε άλλη μια ευκαιρία καθώς βρέθηκε μπροστά στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Μάλιστα ένιωσε σφιγμένος μετά την προσπάθεια, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Αγκιμπού Καμαρά. Εκείνη τη στιγμή, ο Αράμπι έδωσε τη θέση του στον Χασάν.

Στα επόμενα λεπτά η απόδοση του Ολυμπιακού έπεσε και ο Απόλλωνας πέτυχε περισσότερα γκολ. Ο Κορμπεράν άλλαξε φτερά στο 79ο λεπτό. Ο De la Fuente έκανε επίσης το ντεμπούτο του και χρησιμοποιήθηκε επίσης ο Brusay. Στο 90+6′ οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Χέντι, αλλά ο παίκτης του Απόλλωνα ήταν εκτεθειμένος. Έτσι έμεινε το 1-1 μέχρι το τέλος.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Βατλίκ, Αβίλα, Ριαμπτσούκ, Μπα, Σισέ, Ιμπίλα, Κούντε (90+2′ Μπουχαλάκης), Χουάνγκ (67′ Αγιμπού Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (80′ Ντε Λα Φουέντε), Ρανγκέλοβιτς (80′ Μπρουσάι), Αραμπί (67′ Χασάν). ).

Apollo Limesso: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πέιμπερνς, Ρομπέργκες, Κάμας, Κυριάκου (60′ Μπα), Κολ, Φέλιξ (46′ Ονγκέντα), Πίττας, Γιάνγκα (60′ Σαχάρ), Ντιγκινί (75′ Χάντι).