Γουέστ Χαμ 1-0: Ιστορική νίκη για τους «Reds» με τον Avonighee και τον ήρωα Henderson να υπογράφουν

[ad_1]

Η Νότιγχαμ Φόρεστ κέρδισε τη Γουέστ Χαμ με 1-0 με το γκολ της Αβονέγκι με καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας στον σύλλογο την πρώτη του νίκη μετά από 23 χρόνια με την επιστροφή του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το παιχνίδι της ήταν ιστορικό. Νότιγχαμ με Γουέστ ΧαμΟι «κόκκινοι» κέρδισαν με 1-0 όταν η ομάδα επέστρεψε στο παιχνίδι Πρέμιερ Λιγκ Μετά από 23 χρόνια. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Taivo Avonigi στο 45+2′.

Έδωσαν το «παρών» στο δημαρχείο Ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο πανίσχυρος άντρας του δάσουςΑλλά επίσης Κρίστιαν ΚαρεμπέΑπό τον προπονητή της εθνικής Αγγλίας Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, καθώς και τον τεχνικό διευθυντή των «Κόκκινων», Κούλις Ντουρέκας, που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Ο ανταγωνισμός

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλή κίνηση και οι δύο ομάδες έχασαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν. Ο Νέκο Γουίλιαμς απείλησε δύο φορές για την ομάδα του Στιβ Κούπερ στο 13′ και στο 42′, ο Μπενραχμά ήταν ιδιαίτερα δραστήριος για τα «Σφυριά».

Μάλιστα, αν και η Γουέστ Χαμ βρήκε δίχτυα με τον Αλγερινό μέσο στο 43ο λεπτό, το γκολ αρνήθηκε από το VAR λόγω του φάουλ του Αντόνιο πριν το γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Φόρεστ πήρε το προβάδισμα. Ο Τοφόλο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και την έστρεψε στον Λίνγκαρντ. Αν και ο Άγγλος μέσος έκανε κακό σουτ, η μπάλα της αντίπαλης ομάδας έφτασε στον Αβονίτζι και αυτός με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε σε 1-1 ένα λεπτό για το δεύτερο ημίχρονο. Το σουτ του Μπενραχμά από το μισό κύκλο της περιοχής απέκρουσε ο Χέντερσον. Ο Σούτσεκ πέτυχε μια κεφαλιά στο σερί, αλλά ο Άγγλος τερματοφύλακας την απέκρουσε με μια καλή απόκρουση.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Benrahma στάθηκε ξανά άτυχος. Ο 27χρονος Αλγερινός μέσος εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα χτύπησε στη σέντρα του Χέντερσον. Δευτερόλεπτα αργότερα οι Hammers κέρδισαν πέναλτι για το χάντμπολ του McKenna. Η δολοφονία έγινε από τον Dylan Rice, τον οποίο ξυλοκόπησε ο Henderson.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Γουέστ Χαμ πίεσε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και πήρε ευκαιρίες παίζοντας, για παράδειγμα στο 82′ η κεφαλιά του Ζούμα αποκρούστηκε από τον Νέκο Γουίλιαμς, αλλά δεν ήταν επιτυχημένη.

Νότιγχαμ: Χέντερσον, Γουόραλ, Νιάκατε (79′ Κουκ), ΜακΚένα, Γουίλιαμς, Μανγκάλα (84′ Καφού), Ο’ Μπράιεν, Τοφόλο, Λίνγκαρντ, Μπρέναν Τζόνσον, Αβονίτζι (72′ Σάριτζ).

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ζούμα, Μπεν Τζόνσον, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (85′ Κορνέτ), Μπενράχμα, Φορνάλς (69′ Λαντσίνι), Αντόνιο (69′ Σκαμάκα).