Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Κύργιο στην Ουάσιγκτον (ΒΙΝΤΕΟ)

διαφήμισηΤους Πρώτους 1000 Halle Και Queen War On Grass

Από την επαγγελματική εμφάνιση του Νικ Κύργιου στο Washington City Open, ο τελευταίος φιναλίστ του Wimbledon επέστρεψε στο απλό με νίκη επί του Marcos Giron την Τρίτη.

Ο 27χρονος Αυστραλός κέρδισε 6-3, 6-2 Ο Νο. 53 στον κόσμο ξεκίνησε την προετοιμασία του για τον 1ο γύρο της διοργάνωσης ATP 500 και δεξιά στο US Open.

Ο πρώην Νο. 13 και νυν Νο. 63 της κατάταξης της ATP έκλεισε το εναρκτήριο σετ στον σέρβερ του με μπρέικ στο 8ο game (5-3), και ξεκίνησε μπρέικ στο 2ο σετ (1-0). ) και ένα ακόμα «μπρέικ» στο σερβίς του αντιπάλου επιβεβαίωσε την κυριαρχία του, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκρισης σε μόλις 60 λεπτά.

Ο Κύργιος αντιμετώπισε μόνο ένα break point, το οποίο είπε αμέσως μετά: «Μπήκα λίγο αργά στο παιχνίδι. Προφανώς υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες εδώ από ό,τι στο Wimbledon. Ίσως και να φοβήθηκα λίγο. Στο έτος Κέρδισα τον διαγωνισμό το 2019. Βλέποντας το όνομά μου στο κέντρο και γνωρίζοντας ότι δεν έπαιξα καλά πέρυσι. Έχασα στον 1ο γύρο και περνούσα μια σκοτεινή περίοδο στη ζωή μου».

Στον δεύτερο γύρο του City Open, ο Κύργιος θα αντιμετωπίσει τον Νο14 Τόμι Πολ στο ταμπλό.

“Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ με την ομάδα μου και είμαι χαρούμενος που έχω μεγάλη υποστήριξη από το κοινό. Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και παίζω ξανά καλό τένις”, πρόσθεσε.

Ο Κάρεν Κατσάνοφ κέρδισε τον τελευταίο αγώνα της ημέρας. 6-7(3), 7-5, 6-4 Dominik Kepfer και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα De Little-Nishioka στον 3ο γύρο.

Νωρίτερα στο ταμπλό Νο1 ο Αντρέι Ρούμπλεφ δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Τζακ Ντρέιπερ, τον οποίο και νίκησε. 6-4, 6-2 Και περιμένει έναν από τους Cressy-Shocks στο επίπεδο των «16» του δύσκολου δικαστικού αγώνα.

Το CT ανοίγει την κλήρωση του απλού ανδρών. | Σχεδιάστε διπλό | ω (-7 ώρες)