Κυλήστε μετά από αντίσταση και ο Κορακίδης είναι παγκόσμιος πρωταθλητής.

Το τελικό αποτέλεσμα της σφυροβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου U20, οι διοργανωτές κήρυξαν ότι η ρίψη που υπέβαλε η Ελλάδα ήταν άκυρη και ο νεαρός παρέμεινε ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής!

Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο επίσημο σύστημα και σε πραγματικό χρόνο, συντρίβοντας το ατομικό του, την καλύτερη επίδοση στον κόσμο φέτος στην κατηγορία Κ20, ο Γιάννης Κορακίδης έστειλε το σφυρί στα 79,11 μ. τη μεγαλύτερη βολή στην πέμπτη προσπάθεια. ρεκόρ (77,12μ).

Και έτσι έγινε, και η αποστολή της Ελλάδας επιβεβαιώθηκε!

Στη συνέχεια το αποτέλεσμα ακυρώθηκε και προβλήθηκε νέο.Ο Γιάννης Κορακίδης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής U20 στη σφυροβολία και η χώρα μας κατέκτησε το 3ο χρυσό στην ιστορία του θεσμού και ήταν 17η στο σύνολο.

Ο αθλητής του Γιάννη Χριστόγλου Κορακίδης αναλυτικά τις προσπάθειές του: 73.84, Χ, 69.80, Χ 75.59, 79.11, Χ.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Φινλανδός Μαξ Λάπινεν με 76,33μ. Και χάλκινο η Κύπρος Ιωσήφ Κασίδης με 76.32. Όμως η διαμαρτυρία κόστισε στον Νίκο Πολυχρόνιο ένα χάλκινο μετάλλιο, τοποθετώντας τον 4ο στον κόσμο στα 76,12μ.