Λος Κάμπος: Ο Κοκκινάκης κερδίζει τον μεταμεσονύκτιο μαραθώνιο

διαφήμισηΤους Πρώτους 1000 Halle Και Queen War On Grass

Αν και ο Θανάσης Κοκκινάκης δυσκόλεψε τα πράγματα, τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φερνάντο Βερντάσκο. 6-3, 6-7(5), 6-2 Μετά από 3 ώρες παιχνιδιού, έληξε στις 02:00 π.μ. (τοπική ώρα).

Προηγούμενος με 4-2 και 5-3 στο 2ο σετ, ο Αυστραλός, στην 72η θέση του κόσμου, δημιούργησε τρεις ευκαιρίες για να κλείσει το ματς, όχι μόνο ακύρωσε και τους 3 πόντους του αγώνα ο Βερντάσκο, αλλά πήρε και το προβάδισμα στο ματς. Το καθοριστικό.

Στο 1ο σετ ο Κοκκινάκης χρειάστηκε μόνο ένα μπρέικ (2-0) για να πάει το 1-0, αλλά στο 2ο δραματικό παιχνίδι του αγώνα πήρε τις μπάλες στο χέρι και κράτησε τις μπάλες στο 5-4 για να τελειώσει το ματς και πάρει το προβάδισμα στα 40. / 15 (διπλό ματς-πόντο) πήρε ρεπό (μόνο του Βερντάσκο στο ματς) ο Ισπανός έφτασε στο 5-5.

Ο Κοκκινάκης όμως είχε άλλη μια ευκαιρία όταν έφτασε σε νέο match point, αλλά και πάλι ο Verdasco κατάφερε να το σπάσει για το προβάδισμα 6-5.

Το δραματικό σετ είδε τον Ισπανό και το Νο125 του κόσμου να δείχνει ξεκούραστος και να κερδίζει 7/5 για να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1 και να πάει στο break level.

Στο 3ο σετ όλα κρίνονται ποιος θα κάνει break πρώτος. Μετά από δύο μεγάλα παιχνίδια (ένα από το καθένα), ο Κοκκινάκης πήρε ρεπό και σε συνδυασμό με ένα εύκολο κράτημα (love game) έκανε το 4-1.

Σε αυτό το σημείο, ο 38χρονος Βερντάσκο δεν κατάφερε να επιστρέψει απέναντι στον Κοκκινάκη (4/12 break points στο σύνολο), σφραγίζοντας το ματς και σφραγίζοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Στον επόμενο γύρο, ο Αυστραλός θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Στιβ Τζόνσον, ο οποίος νίκησε με 7-6(1), 6-4 τον άτυχο της Αργεντινής Γκονζάλο Βιγιανουέβα.

Ισοπαλία 250 ATP Los Campos Μονά | Διπλό | ω (-9 ώρες)