Ολυμπιακός: Πλέι οφ μετά από ήττα ή ισοπαλία – sport-fm.gr Θέμα – Ολυμπιακός

Όχι μία, ούτε δύο, αλλά 27 φορές o Ολυμπιακοί Αγώνες Δεν κατάφερε να κερδίσει το πρώτο παιχνίδι εντός έδρας στα ευρωπαϊκά πλέι οφ. Μόνο στο τρίτο μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση εναντίον του. Οι ηθοποιοί είναι ένας Μαροκινός, ένας Ιρανός και δύο Ουκρανοί από… φαίνεται σαν αστείο.

«Θαύμα» του Λονδίνου.

Η τελευταία φορά ήταν «πολύ γλυκιά», όντας μια από τις πιο «χρυσές σελίδες» στην «ερυθρόλευκη» ευρωπαϊκή πορεία. Ένα λεπτό πριν το τέλος των επιπλέον τριάντα λεπτών της παράτασης, το γκολ του Ελ Αράμπι έστειλε την ελληνική ομάδα στον «παράδεισο». Νωρίτερα, η Άρσεναλ κέρδισε με 1-0 στο Φαλαίρο. Στο Λονδίνο, η «καρφωτή» κεφαλιά του Σισέ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο Aubameyang ισοφάρισε προσωρινά με μια τρομακτική «στροφή» πριν το Μαροκινό «χτύπημα» παγώσει το «Emirates».

Ansariferd Osmanlispor “όταν κερδίζει”

Ο Πάουλο Μπέντο, ο προπονητής που θυμούνται κυρίως οι οπαδοί του Ολυμπιακού, έχει επιδείξει εξαιρετική απόδοση. Ο Πορτογάλος πάντως έχει στην παλάμη του ένα ιστορικό κατόρθωμα. Έχει κερδίσει μόλις μία φορά στα πέντε τελευταία παιχνίδια του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Αυτός ο επαναληπτικός παίχτηκε σε ισοπαλία 0-0 με την Osmanlispor στην Τουρκία. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ «άνοιξε» και «έκλεισε» το σκορ στο τελικό 3-0. Πέτυχε το δεύτερο γκολ. Αυτή είναι η μοναδική νίκη του Ολυμπιακού μετά την ισοπαλία στον πρώτο αγώνα εντός έδρας. Οι υπόλοιπες 14 φορές «φέρθηκαν».

Οι Ουκρανοί της Τσερνομόρετς, που αποκλείστηκαν από τους Ουκρανούς του Ολυμπιακού

Τη σεζόν 1992/1993 ο δρόμος για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό του Όλεγκ Μπλάκιν, ο οποίος κλήθηκε να «λυγίσει» την κόντρα της Τσερνομόρετς. Στο πρώτο παιχνίδι στην Ελλάδα, η ομάδα της Οδησσού ξέφυγε με νίκη 1-0 επί της «Πρότασης». Η ρεβάνς στην Ουκρανία θα είναι «ερυθρόλευκη». Ο Γιώργος Βάιτς ισοφαρίζει το πρώτο παιχνίδι στο 15′ και ο Γκενάντι Λιτοφτσένκο διπλασιάζει το προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα, ειδικά στο 27′. Ο Όλεγκ Προτάσοφ ολοκλήρωσε τη «νίκη» στο 80ο λεπτό, που έδωσε ώθηση στους Πειραιώτες για πανηγυρισμούς.