US Open

Ο Κάσπερ Ραντ Πανηγυρίζει Τη Νίκη Του Επί Του Ματέο Μπερετίνι
Ο Κάσπερ Ραντ πανηγυρίζει τη νίκη του επί του Ματέο Μπερετίνι
2022 AP Photo/SETH WENIG

Ο Κάσπερ Ραντ κράτησε ζωντανό το όνειρό του για το Νο. 1 του κόσμου με τη νίκη με 3-0 επί του Ματέο Μπερετίνι για να φτάσει στα προημιτελικά.

Σε μια μαγική εμφάνιση, ο Κάσπερ Ραντ συνέτριψε σε ίσια σετ τον Ματέο Μπερετίνι στο πρώτο ντέρμπι των προημιτελικών για να περάσει στους καλύτερους του «4». US OpenΔιατηρώντας ζωντανό το όνειρο της εξασφάλισης του Νο. 1 του κόσμου.

Τώρα, ο Νορβηγός απέχει δύο νίκες από την κατάκτηση ενός Grand Slam εντός έδρας καριέρας, καθώς και από την πρώτη θέση στον πίνακα ATP μετά το New York Major.

Παρά το γεγονός ότι υποχώρησε με 2-5 και 15-40 στο 3ο σετ, ο Ραντ επέστρεψε από την κόλαση, κάνοντας μια αξιοσημείωτη ανατροπή για να «κλείσει» το ματς σε τρία σετ, κόντρα στο πνεύμα της Ιταλίας.

Μετά από δύο ώρες και 37 λεπτά αγώνα νίκησε τον 23χρονο και Νο 14 τενίστα του ταμπλό. 6-1, 6-4, 7-6(4). Και προκρίθηκε στον 2ο ημιτελικό Grand Slam της καριέρας του.

Εκεί θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Νικ Κύργιο και Κάρεν Κατσάνοφ, που θα πάρουν μέρος στο Άρθουρ Άσε την Τετάρτη (9/7).

Πηγή: Τένις24