Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ 2022 (αποτελέσματα, βίντεο): Τουρκία, Ιταλία εκτός, Zumba 18η

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ 2022 (αποτελέσματα, βίντεο): Τουρκία, Ιταλία εκτός, Zumba 18η


Οι 24 ομάδες χωρίζονται σε 4 ομάδες των 6. Όλοι παίζουν εναντίον όλων των άλλων. Οι 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας μετέφεραν τα αποτελέσματά τους στη 2η φάση και σχηματίστηκαν δύο νέες ομάδες.

Τα φαβορί για να κερδίσουν τα μετάλλια είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης (ΗΠΑ), ο κάτοχος του VNL και πρωταθλητής Ευρώπης (Ιταλία) μαζί με τον κάτοχο του τίτλου (Σερβία) και την Τουρκία.

Ελλάδα και «Ελληνίδες»

Η Τσεχία του συμμετέχει στο Mundovolley Γιάννη Ατνασόπουλου Ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού, που βρίσκεται στην 4η κατηγορία της διοργάνωσης, θα είναι ο μοναδικός Έλληνας.

Έρικα Μερκάδο (ΑΟ Θήρας), ν Γιαμίλα Νίζετιτς (ΑΕΚ) και Kenyatta Σάρον Τσούμπα Ο Άρης, επίσης προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μικέλι (Βούλγαρος υπήκοος).

4 ομάδες
Όμιλος Α (Άρνεμ) Ολλανδία, Ιταλία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, Καμερούν, Κένυα.
Όμιλος Β (Άρνεμ – Γκντανσκ): Πολωνία, Τουρκία, Άγιος Δομίνικος, Νότια Κορέα, Ταϊλάνδη, Κροατία
Όμιλος Γ (Άρνεμ – Λοντζ): ΗΠΑ, Σερβία, Γερμανία, Βουλγαρία, Καναδάς, Καζακστάν
Όμιλος Δ (Άρνεμ) Βραζιλία, Κίνα, Ιαπωνία, Κολομβία, Αργεντινή, Τσεχία

Πρωτογενές πρόγραμμα:
Όμιλος Α (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Ολλανδία – Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Βέλγιο – Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)

Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)

Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Ιταλία – Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)

3η αγωνιστική
Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-9)

Καμερούν-Κένυα 0-3 (20-25, 25-27, 19-25)

Τετάρτη 28/9
21:00, Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο

4η αγωνιστική
Πέμπτη 29/9
19:00, Ιταλία-Κένυα
22:00, Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν

Παρασκευή 30/9
21:00, Ολλανδία-Βέλγιο

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα

Κυριακή 2/10
14:00, Βέλγιο-Καμερούν
17:00, Ολλανδία-Ιταλία

Όμιλος Β (Άρνεμ-Γκντνσκ)
1η αγωνιστική

Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-15)

Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19.25, 13-15)

Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)

2η αγωνιστική
Τουρκία-Ν. Κορέα 3-0 (25-14, 25-14, 25-13)

Άγιος Δομίνικος Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)

Πολωνία – Ταϊλάνδη 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:00, Ταϊλάνδη-Κροατία
18:30, Τουρκία-Άγιος Δομίνικος
21:30, Πολωνία-Ν. Κορέα

4η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
15:00, Νότια Κορέα-Ταϊλάνδη
18:30, Τουρκία-Κροατία
21:30, Πολωνία-Άγιος Δομίνικος

5η Αγωνιστική – Σάββατο 1/10
15:00, Άγιος Δομίνικος-Ταϊλάνδη
18:30, Νότια Κορέα-Κροατία
21:30, Πολωνία-Τουρκία

Ομάδα Γ (Arnhem-Lodge)
1η αγωνιστική
ΗΠΑ-Καζακστάν 3-0 (25-16, 25-13, 25-22)

Γερμανία – Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)

Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)

https://www.youtube.com/watch?v=TZ6JUPPp2F2o

2η αγωνιστική
Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)

Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)

ΗΠΑ-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

3η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
14:00, Καναδάς-Καζακστάν
17:00, Σερβία-Γερμανία
8 μ.μ., ΗΠΑ-Βουλγαρία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
14:00, Σερβία-Καζακστάν
17:00, Βουλγαρία-Καναδάς
8 μ.μ., ΗΠΑ-Γερμανία

5η Αγωνιστική – Σάββατο 1/10
14:00, Βουλγαρία-Καζακστάν
17:00, Γερμανία-Καναδάς
8 μ.μ., ΗΠΑ-Σερβία

Όμιλος Δ (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)

Κίνα – Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)

Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

2η αγωνιστική
Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)

Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

Κίνα- Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:15, Κίνα-Ιαπωνία.
16:00, Βραζιλία-Κολομβία
19:00, Αργεντινή-Τσεχία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
15:00, Κίνα-Τσεχία
15:15, Βραζιλία-Ιαπωνία
19:00, Κολομβία – Αργεντινή

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
15:00, Βραζιλία-Κίνα
19:00, Κολομβία-Τσεχία

Κυριακή 2/10
15:15, Ιαπωνία-Αργεντινή

Στον 5ο όμιλο (Ρότερνταμ) από τον 1ο και 4ο όμιλο και στον 6ο όμιλο (Λοτζ) από τον 2ο και τον 3ο όμιλο.

Κάθε ομάδα παίζει 4 αγώνες (εναντίον ομάδων από την άλλη ομάδα).

Μετά τους αγώνες, η 5η και η 6η ομάδα και των δύο ομίλων θα προκριθούν στα προημιτελικά (επίπεδο 3) αλλά δεν θα παίξουν cross-over, αλλά θα αγωνιστούν ξανά!

Αναλυτικά το ζευγάρι έχει ως εξής.
Apeldoorn (Ολλανδία)
1ος από 5ο γκρουπ – 4ος από 5ος όμιλος
2ος από 5ο γκρουπ – 3ος από 5ο γκρουπ

Gliwice (Πολωνία)
1ος από 6ο γκρουπ – 4ος από 6ος όμιλος
2ος από 6ο όμιλο – 3ος από 6ο γκρουπ

Οι νικητές των δύο αγώνων θα σχηματίσουν το ημιτελικό ζευγάρι (και πάλι στο Apeldoorn και στο Gliwis) με το τελικό ζευγάρι στις 15/10 στο Apeldoorn.



contributor

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *