Πρωταθλητές Ελλάδας στην κατηγορία Κ17: Κεσκίνης, Κοντοστάτης και Καλουτσάκης, Ματαλιωτάκης

Κρήτη και Αλεξανδρούπολη κέρδισαν τον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ U17, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (31/07) στο SPORTCAMP Λουτρακίου.

Στην κατηγορία κάτω των 17 ανδρών κέρδισαν οι Κυριάκος Κεσκίνης και Ανδρέας Κοντοστάτης από την Αλεξανδρούπολη, ενώ στις γυναίκες η Ευτιμία Καλουσάκη και ο Θέμης Ματαλιωτάκης από την Κρήτη ήταν οι μεγάλοι νικητές.

Στον τελικό των κορασίδων, η Ευτμία Καλουσάκη και ο Θέμης Ματαλιωτάκης ανέτρεψαν το έλλειμμα 0-1 με 2-1 (13-21, 21-17, 15-12) επί της Ελένης Αλεξόγλου και της Μυρτώς Πασχαλάκη, που χρειαζόταν σχεδόν ένα. Ώρα να φτάσουμε στην κορυφή.

Στον τελικό των ανδρών οι Κυριάκος Κεσκίνης, Ανδρέας Κοντοστάτης κέρδισαν τους Νίκο Μάντσιο και Ανδρέα Μοράιτ με 2-0 (21-12, 21-16) μετά από 33 λεπτά αγώνα.

Το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση στην Ελλάδα κατέλαβαν οι Μάνος Μουτάφης, Δημήτρης Παπαϊωάννου στα αγόρια και η Κατερίνα Κατέρη, Αγγελική Κοντακιώτη στα κορίτσια.