Σέλτικ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-3: πειστικό «διπλό» και χωρίς Μπενζεμά (βίντεο)

Παρά το γεγονός ότι έχασε τον Καρίμ Μπενζεμά από τραυματισμό στο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε πειστικά και λαμπρά τον Εντέν Αζάρ πέρα ​​από τη Γλασκώβη (3-0 Σέλτικ) για να ενταχθεί στον έκτο όμιλο του Champions League. πρωταθλητής Ευρώπης.

Κι αν δεν ήταν η καλύτερή της βραδιά; Όλα όσα έχει χάσει ένας παίκτης στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού – Σημείο αναφοράς (Καρίμ Μπενζεμά) του Ρεάλ Μαδρίτης Το αποδεικνύει συνεχώς Τσάμπιονς Λιγκ Είναι η ρύθμιση. και με το θωρηκτό Σέλτικέχει συναντήσει πειστικά και σε μια από τις καλύτερες ερμηνείες του. Εντέν Αζάρ Από τη Γλασκώβη (3-0) και μπήκε στην έκτη ομάδα στα δεξιά.

του Άγγελος Ποστεκόλου Αυτός άρχισε Γιώργος Γιακουμάκης Στην κορυφή της επίθεσης της Σέλτικ (δεν κατάφερε να ξεχωρίσει…) αιφνιδίασε τη Ρεάλ με την υψηλή του πίεση και την απείλησε με σουτ της «καληνύχτας». Λιλ Αμπάντα που είναι χαμηλό o Τιμπό Κουρτουά.

Ο ενθουσιασμός της Σέλτικ ανάγκασε τη Ρεάλ. Callum McGregorΣταμάτημα της μπάλας στα δεξιά του βασιλικού τέρματος (21′).

Σαν να μην έφτανε η κακή εικόνα, η Ρεάλ την είδε στο ημίχρονο Καρίμ Μπενζεμά Με τραυματισμό στο δεξί γόνατο να αποχωρεί, με τη «Σέλτικ Παρκ» ο Γάλλος επιθετικός και κορυφαίος του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ.

του Εντέν ΑζάρΟ Μπενζεμά αντικαταστάθηκε πριν την ανάπαυλα όταν η Ρεάλ απείλησε ξανά Vinicius JrΌχι όμως να χάσουν ελπίδες για τη Σέλτικ και να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο σε ισόπαλη «μανία».

του Έντερ Μιλιτάο Έδωσε τη θέση του απογοητευμένος Αντόνιο ΡούντιγκερΣτο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Daisen Mada.

Η εικόνα του αγώνα έδειχνε 1-0 αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά (56′-60′) έγινε 0-2. Γιατί; Γιατί η Ρεάλ ξέρει πώς να κυριαρχεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, την οποία έχει κερδίσει 14 φορές.

Μεγάλη ομαδική προσπάθεια, με συνδυασμό Φεντερίκο Βαλβέρδε Με τον Αζάρ και τη σέντρα της Ουρουγουάης, ο παίκτης που πέτυχε το τελευταίο γκολ πέρυσι για να παραδώσει το τρόπαιο στη Βασίλισσα και πέτυχε το πρώτο γκολ φέτος.

του Vinicius JrΓι’ αυτό τελείωσε άψογα το κεφάλαιο (56′) και άνοιξε το μπλοκ καρουλιού, το οποίο σχεδόν αμέσως (60′) «χτύπησε» ξανά (καπετάνιος). Λούκα Μόντριτς να τον νικήσει Τζο Χαρτ Με τη βοήθεια του Αζάρ, σκόραρε το 100ο παιχνίδι του στη διοργάνωση τρεις μέρες πριν τα 37α γενέθλιά του.

Επιτέλους… ο Βέλγος που μοιάζει με ποδοσφαιριστή μπαίνει στο πάρτι μετά τον βοηθό. Ντάνι Καρβαχάλ (77′), δίνει στη Ρεάλ τις διαστάσεις της εντός έδρας νίκης.

Σέλτικ (Άγγελος Ποστέκογλου): Χαρτ – Γιουράνοβιτς, Κάρτερ Βίκερς, Γκεντς, Τέιλορ – Ο’ Ράιλι (72′ Μούι), ΜακΓκρέγκορ, Χαάτε (72′ Τέρνμπουλ) – Αμπάντα (46′ Μαέντα), Γιακουμάκης (72′ Φουρουχάσι), Ζότα (82′ Χακσαμπάνοβιτς).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Εντέρ Μιλιτάο (46’τρ Ρούντιγκερ), Αλάμπα, Μέντι – Μόντριτς (80′ Ασένσιο), Τσουαμένι (71′ Καραβίνγκα), Κρος – Βαλβέρδε, Μπενζεμά (30′ Τρι Αζάρ), Βινίσιους Τζούνιορ (80′ Ροντρίγκο) .