Στο Horb «16» Σακελλαρίδης

διαφήμιση

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη συνέχισε την καλή της πορεία στο $25.000 Horb τουρνουά στη Γερμανία, όπου η Ελληνίδα τενίστρια σημείωσε την 4η σερί νίκη της (τρεις προκριματικές πριν από αυτήν) και έφτασε στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας και νούμερο 404 του κόσμου εξασφάλισε τη θέση του στη διοργάνωση νικώντας τον 18χρονο Γερμανό (Νο 535) Noma Noah Akuge μετά από μία ώρα και 25 λεπτά με 6-3 6-2. Ακολουθεί η 63η νίκη της στη σεζόν (63-25).

Η Σακκελαρίδης μπορεί να τελείωσε το ματς με μόλις 27% δευτερόλεπτα, αλλά χρειάστηκε να σερβίρει μόνο 15 φορές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το πρώτο της σερβίς να αγγίζει το 72%(!), κερδίζοντας το 63% των πόντων.

Μάλιστα, έπρεπε να καταστρέψει 6 από τα 9 break points της Γερμανίδας, η ίδια είχε 7/13.

Στο 5ο game του 1ου σετ προηγήθηκε με 4-1 και 5-2. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κλείσει το σετ στο σερβίς και ο Ακοόγκου μπόρεσε να κάνει break στο 5-3, αλλά αμέσως παραχώρησε άλλο ένα παιχνίδι από τον Σκελαρίδη με σκορ 6-3, 1-0.

Το ξεκίνημα του 2ου σετ ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα, ο Γερμανός έφτασε σε μπρέικ (0-1), αλλά ο Σακελλαρίδης το πήρε αμέσως πίσω (1-1), και στη συνέχεια στο 6ο λεπτό με αποφασιστικό κράτημα. Ο Έλληνας τενίστας κέρδισε την 3η αγωνιστική με 2-1.

Για τον Ακούγκε το τελευταίο παιχνίδι του αγώνα ήταν αμέσως ισόπαλο 2-2, ο Σακελλαρίδης κέρδισε τα 4 τελευταία παιχνίδια για να κλείσει το παιχνίδι και τη φάση των «16».

Εκεί, η 25χρονη Αμερικανίδα και πρώην νούμερο 260 του κόσμου θα αντιμετωπίσει την Ελίζαμπεθ Χαλμπάουερ, η οποία σε αντάλλαγμα κέρδισε τη Γαλλίδα Μαργκό Ρουμπρουά με 6-2, 6-0.

Θυμίζουμε ότι ο Σακελλαρίδης βρίσκεται στα προημιτελικά του διπλού με την Αυστριακή Μέλανι Κλάφνερ μετά από μια σπουδαία νίκη με 6-4, 6-2 επί των Ιαπωνέζων Ρίνα και Γιουκίνα Σάλγκο.

Στο «8» το απόγευμα της Πέμπτης θα παίξουν με την Kiara Scholl (ΗΠΑ) και την Ingrid Vojačinakova (Σλοβακία).

Μονές εικόνες ITF M25 Horb | Κλήρωση διπλής | OOP (-1)