Τότεναμ 2-2: Ο Κέιν σκοράρει στο 90+6′.

[ad_1]

Η Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Τότεναμ στο Στάμφορντ Μπριτζ σε έναν τεταμένο αγώνα ανάμεσα στον Τούχελ και τον Αντόνιο Κόντε. Κουλιμπαλί και Τζέιμς πέτυχαν τα γκολ στο 90+6′ για τους Μπλε, Χόμπιεργκ και Κέιν.

του Τσέλσι Παρουσιάστηκε δύο δύο Πρέμιερ ΛιγκΩστόσο, το Τότεναμ Πήρε το σκορ (2-2) στην ανάπαυλα. Η εκπληκτική κεφαλιά του Κουλιμπαλί στο 19ο λεπτό (η πρώτη του για τους Μπλε) είδε τον Χόμπιεργκ να ισοφαρίζει στο 68ο λεπτό. Ο Ρις Τζέιμς έβαλε ξανά το σκορ στο 77′ και ο Κέιν ισοφάρισε στο 90+6′ δίνοντας έναν βαθμό στην Τότεναμ.

Αν και τα αγόρια του Τόμας Τούχελ είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο σκοράρισμα, αλλά οι Μπάλες εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελικό παιχνίδι.

Στο παιχνίδι οι δύο προπονητές αναμετρήθηκαν με δύο βαθμούς. Επικόλληση Το γκολ του ΧόιμπεργκΌπως οι Μπλε έκαναν φάουλ στον Χάβερτς πριν ισοφαρίσει ο Δανός μέσος της Τότεναμ, αλλά το ίδιο έγινε Μετά το τέλος του ντέρμπιενώ ανταλλάσσουν χειραψίες.

Ο ανταγωνισμός

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν το γκολ του Κουλιμπαλί στο 19′. Ο Κουκερέα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην Τσέλσι, έκανε ένα σουτ από τα αριστερά και ο Σενεγαλέζος οπαδός κύλησε με βόλεϊ τον Λόρις.

Η Τότεναμ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Σεσενιόν, που βρέθηκε σε σουτ μέσα στην περιοχή, νικήθηκε από τον εξαιρετικό Μέντι για ακόμη ένα παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σουτ του Σον έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε κακή απομάκρυνση και ο Μέντι έκανε άλλη μια κόψιμο για να διώξει την άμυνα. Οι Μπάλες έχασαν άλλη μια σπουδαία στιγμή με τον Κέιν στο 62ο λεπτό. Ο Άγγλος φόργουορντ μπήκε πίσω από την άμυνα των Μπλε, αλλά το φάουλ του χάλασε τον χρόνο του αγώνα των φιλοξενούμενων.

Λίγα λεπτά αργότερα (συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό), η Τότεναμ ισοφάρισε μέσω του Χόιμπιεργκ. Ο Δανός μέσος είδε τη μπάλα να κυλάει έξω από την περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ στην πίσω πλευρά των διχτυών του Μέντι.

Η Τσέλσι ανέκτησε το προβάδισμα στο 77′ μέσω του Τζέιμς, αλλά το παιχνίδι έληξε ισόπαλο για μόλις 9 λεπτά. Οι γηπεδούχοι τα πήγαν καλά στην αντεπίθεση, με τον Στέρλινγκ να διώχνει την αγγλική οπίσθια γραμμή για να κάνει το 2-1 από κοντά.

Η Τότεναμ πήρε την ισοφάριση στο 90+6 με αρχηγό τον Χάρι Κέιν. Ο Πέρισιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Άγγλος φορ με κεφαλιά έκανε την μπάλα στα δίχτυα.

Τσέλσι: Μέντι, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Κουλιμπαλί, Λόφτους-Τσικ, Καντέ (85′ Γκάλαχερ), Ζορζίνιο (73′ Αθπιλικουέτα), Κουκορέχα, Μάουντ, Χάβερτς (90′ Μπρότσα), Στέρλινγκ (84′ Πούλισιτς).

Τότεναμ: Lloris, Emerson Royal (82′ Mora), Romero, Dier, Davies, Sessegnon (57′ Ρίτσαρλισον)Μπεντανκούρ (79′ Μπισούμα), Χόιμπιεργκ, Κουλουσέφσκι, Σον (79′ Πέρισιτς), Κέιν.