Champions League: Τέσσερις Μπενφίκα, ανοιχτοί λογαριασμοί για τη Μονακό

Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Γκονσάλο Ράμος Πανηγυρίζει Το Γκολ Του Στο Champions League Εναντίον Της Μίντλαντ Για Την Μπενφίκα |  2 Αυγούστου 2022
Ο Γκονσάλο Ράμος πανηγυρίζει το γκολ του στο Champions League εναντίον της Μίντλαντ για την Μπενφίκα | 2 Αυγούστου 2022
© 2022 AP Photo/Armando Franca

Η Μπενφίκα κέρδισε τη Μίντλαντ με 4-1 χάρη στα τρία γκολ του Ράμος και προκρίθηκε στα νοκ άουτ του Champions League. Πλεονέκτημα πρόκρισης για Union, Plazen και Dinamo. Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Μονακό με την Αϊντχόφεν.

Ο Ράμος σημείωσε χατ-τρικ καθώς η Μπενφίκα κέρδισε τη Μίντλαντ με 4-1 και έβαλε το ένα πόδι στα νοκ-άουτ του Champions League. Προβάδισμα για Union, Plazen και Dynamo. Ισόπαλο έληξε η αναμέτρηση της Μονακό με την Αϊντχόφεν.

Ανοιχτοί λογαριασμοί για το Μονακό – Αϊντχόφεν

Στο πιο διχαστικό παιχνίδι της βραδιάς, Μονακό και Αϊντχόφεν ήρθαν ισόπαλες 1-1 για να κλείσουν τη διαφορά τους σε μια εβδομάδα. Στο 38ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το σκορ με ένα καλό φάουλ που πέτυχε ο Βίμαν.

Τελικά στο 80ο λεπτό της παράτασης ο Ντεσάσι κατέβασε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

«Καθαρή» νίκη για την Ένωση

Η απρόσμενη ομάδα του Βελγίου κέρδισε με 2-0 την Ουνιόν Ρέιντζερς, έχοντας άφθονες ευκαιρίες και μετά την «καθαρή» νίκη εξασφάλισε το πλεονέκτημα στα πλέι οφ έναντι της ομάδας του Κόλατς.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντεντέμπιτς πέτυχε ένα γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στο 76ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει με φάουλ που πέτυχε ο Βανζίρ.

Ηγέτης για Πλζεν – Ντιναμό

Ο Μποθού Σερίφ (αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό) και ο Ευάγγελος (δεν αγωνίστηκε) γνώρισαν εντός έδρας ήττα στο Victoria Plains και μάλιστα αναστατώθηκαν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με το φάουλ του Ρασίντ, αλλά ο Πλέζεν ισοφάρισε με το πέναλτι του Τόρι στο 41′.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 55′ με τον Μπούσα και η ασίστ του Τόρι έληξε με 2-1. Φυσικά με αυτή τη νίκη πήραν την ευκαιρία να προκριθούν στο επόμενο Champions League.

Ο Σωτήρης Λουντογκόρετς γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και οι Κροάτες δέχθηκαν δύο γρήγορα γκολ πριν το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 6ο λεπτό ο Πέριτς τελείωσε με 0-1 και στο 9ο λεπτό ο Παντ με το δικό του γκολ έφερε μπροστά με 0-2 την Ντιναμό. Οι Stunts κατάφεραν να μειώσουν στο 22′ μέσω του Tekpety και είδαν ένα γκολ να περνάει οφσάιντ στο δεύτερο ημίχρονο.

Όσο για τον Σωτέριο, έπαιξε για 79′ πριν δώσει τη θέση του στον Τιάγκο.