Europa League, Απόλλων Λεμεσού-Ολυμπιακός 1-1: Άλλαξε, αλλά η πρόκριση παραμένει ανοιχτή.

[ad_1]

Την ευκαιρία να «καθαρίσει» από απόψε (18/8) το θέμα της πρόκρισης του Γιουρόπα Λιγκ έχασε ο Ολυμπιακός μετά το ισόπαλο 1-1 στον Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο. Έχασε ορόσημα στο καλύτερο ματς και παράλληλα μας «συστήθηκε» ο Χουάνγκ γιατί ο μέσος από τη Νότια Κορέα όχι μόνο έπαιξε για πρώτη φορά με τους «ερυθρόλευκους», αλλά ήταν και ο ηγέτης της ομάδας. Το πεδίο.

Ο Κάρλος Κορμπέρα ξεκίνησε στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά με τον Βάσιλιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Αβίλα, Σισέ, Μπα, Ρέμπτσιουκ. Κούντε και Εμπίλα στον άξονα, Ζινκερνάγκελ, Ραντζέλοβιτς στις πτέρυγες και Χουάνγκ στην πλάτη του Ελ Αραμπί στο πρώτο παιχνίδι.

Glomex Player (40599w16ki4e70hs, v-cm9edjd4yd6h)

Kunde Junction, Jannga Goal
Οι σέντερ στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι έδειχναν ένα κλικ πιο ενεργοί στα πρώτα 20 λεπτά. Ναι, ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία τη φετινή σεζόν όταν η «βολίδα» του Κούντε χτύπησε στο δοκάρι (οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν συχνά για μακρινά ελεύθερα χτυπήματα σε αυτό το διάστημα), αλλά ο Απόλλωνας κινούσε καλύτερα την μπάλα. Χωρίς επίπεδα «παραγωγής».

Glomex Player (40599w16ki4e70hs, v-cm9budzoumkx)

Ωστόσο, στο 19′ οι Πειραιώτες πέτυχαν ένα γκολ μέσω του Γιάνγκα και ο Κόουλ σούταρε τη μπάλα χωρίς να βγει σωστά, ο 30χρονος επιθετικός πέρασε πίσω από την άμυνα και μέσα στην εστία αφού προκάλεσε τον Σισέ. .

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm9bvygr6qi9)

Για πρώτη φορά Χουάνγκ και 1-1
Κάπου οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να κυριαρχούν και να ελέγχουν το ματς. Ο Avila έγινε τρίτος υποστηρικτής κατά τη διάρκεια της επίθεσης και αυτό επέτρεψε στον Reabciuk να ανέβει, ενώ ο Zinkernagel συγκεντρώθηκε στον άξονα όπου κυριαρχούσε ο Huang. Ο Νοτιοκορεάτης έπαιξε κοντά στην Ελ Αραμπί στον πρώτο του αγώνα με τον Ολυμπιακό και έφερε ενέργεια στον άξονα.

Πίεσε, μπήκε στην περιοχή και στο 29′ δέχτηκε «κόψιμο» της μπάλας πίσω από τον Μολδαβό (παλαιότερα είχε καλό συνδυασμό με τον Δανό χαφ), αμαρκάριστος και μπήκε τέλεια. 1-1. Την ίδια ώρα συνεχίστηκε και το πρώτο παιχνίδι τέρματος του 26χρονου για τον Ολυμπιακό. Ναι, δεν είχε τις συνηθισμένες ευκαιρίες, αλλά το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο τρίτο της επίθεσης.

Glomex Player (40599w16ki4e70hs, v-cm9c3k51uv8x)

Η σκηνή του hang.
Στο δεύτερο ημίχρονο, το «Καλημέρα» ήταν ένα μικρό διάλειμμα για να «καθαρίσει» η ατμόσφαιρα και είδαμε μια παράσταση 20 λεπτών από τον Χουάνγκ. Αν και ο 26χρονος βρήκε δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτός που «γρονθοκοπούσε» συνέχεια την άμυνα του Απόλλωνα από το 50ο λεπτό έως το 66ο λεπτό.

Αυτή τη φορά στο 54′ «έκοψε» την μπάλα στον Ραντζέλοβιτς την κατάλληλη στιγμή για τον Ελ Αράμπι, αλλά σε αντίθεση με τον Γιοβάνοβιτς, ο Γιοβάνοβιτς «έχασε» τον έλεγχο και μπήκε λίγο αργότερα (55′). Τον βρήκαν ο ίδιος ο Area και ο Marnico που δεν σκόραρε από κοντά.

Glomex Player (40599w16ki4e70hs, v-cm9df276ol69)

Παράλληλα, υπήρξαν άλλα δύο παρόμοια στάδια από το σκέλος, είτε οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβγαλαν τελικό αποτέλεσμα ή οι Πειραιώτες επισημάνθηκαν στη ζώνη του υποβιβασμού και ο άλλος ήταν ο Ιμπίλα ως δημιουργός και ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ( οι γηπεδούχοι είχαν μόνο μια καλή στιγμή με τον Ντιγνί και πολλά προβλήματα). Ωστόσο, σε εκείνο το λεπτό (66′) ο Χουάνγκ βγήκε ως αλλαγή, απλώνοντας το πόδι του στην «τρύπα» του Ελ Αράμπι και αυτό που ζήτησε κατέβηκε λόγω του προβλήματος που είχε με τους «ερυθρόλευκους».

Η ταχύτητα έπεσε την τελευταία μέρα
Ο αντικαταστάτης του Huang, Agibu Kamara, δεν πήγε για το σημείο, αλλά πήγε στο τέλος και αντικατέστησε τον El Arabi πίσω από τον Hasan την ίδια στιγμή που πέρασε ο Zinkernagel. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο αλλά όχι τώρα… Το ένιωθε η άμυνα του Απόλλωνα.

Καθώς ο Κορμπεράν προσπαθούσε να «ανανεώσει» τη μεσαία γραμμή, οι Ντε Λα Φοντέν, Μπρουσέιν περιστασιακά αλλά με την πάροδο του χρόνου παρατηρήθηκαν κενά στον άξονα και ο Απόλλων έκανε βήματα στον αγωνιστικό χώρο αλλά έκανε «απλήρωτα» λάθη.

MVP: Χουνάγκ. Ο 26χρονος δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ αλλά και ο καλύτερος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο μέχρι στιγμής. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα του Απόλλωνα έτρεχε πάνω κάτω και έπαιζε ίσια, δημιουργώντας αρκετές φάσεις για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, δεν στάθηκε τυχερός και έτσι αντικαταστάθηκε.

Στο ύψος: Reabciuk. Η ασίστ του για το 1-1 ήταν εξαιρετική κίνηση. Επιθετικά στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, ήταν πολύ δραστήριος στην άμυνα.

Ο «στραγάλος»: Τα γκολ του Πίτα στο 9′ και της Χάιντι στο 90’+5′ σωστά ακυρώθηκαν, αμφότεροι εκτεθειμένοι. Το δεύτερο κατά μερικά εκατοστά, αλλά το είδε ο βοηθός.

Το «λάθος»: Στο 1-0 η άμυνα του Ολυμπιακού δεν «καθάρισε» σε μια φαινομενικά εύκολη στιγμή, γιατί δεν ζορίστηκε και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ανακτήσουν την μπάλα από λάθος κυνηγητό, όχι από ένα σύγκρουση.

Το «ταμείο» του. Εφημερίδα: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και εκτός από το γκολ είχε ακόμα τουλάχιστον τέσσερις καλές ευκαιρίες (γκόλ του Κούντε, δύο από τον Ελ Αράμπι και μία από τον Χουάνγκ). Παράλληλα, φαίνεται ότι «κέρδισε» την καλή Νότια Κορέα. Το τελικό 1-1 όμως άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.